Skocz do zawartości
Drogi Gościu. Nie jesteś zalogowany, bądź zarejestrowany na naszym forum, ale pomimo tego możesz tworzyć wątki i odpowiadać w tematach, z tym że wszystkie Twoje wiadomości będą musiały zostać ręcznie zatwierdzone przez Administratora. Z tego powodu zachęcamy Cię do założenia konta (bądź zalogowania), aby uniknąć tych ograniczeń.

Rozwiązanie problemu wulgaryzmów


ArturCyferki

Wyróżnione odpowiedzi

DISCLAIMER

W treści tego posta znajdują się wulgaryzmy, słowa powszechnie uznane za obraźliwe, bądź słowa/urywki słów, które administracja sklasyfikowała jako wulgaryzmy. Aby uchronić najmłodszych graczy przed nieupragnionym zobaczeniem tych treści, każde ich wystąpienie znajdzie się w spoilerze (to takie coś, co trzeba rozwinąć, żeby zobaczyć zawartość). Uprasza się osoby poniżej 18 roku życia o nieotwieranie spoilerów w tym poście/wątku, a w ostateczności o nieczytanie tego wątku.

 

Na wstępie zaznaczę, że z racji, iż niniejsza propozycja jest dosyć obszerna i jest de facto zbiorem kilku propozycji, bądź też kilku potencjalnych rozwiązań jednego problemu, to nie zastosuję się tutaj w pełni do wzoru. Nie czynię tego z niepokorności, czy też złośliwości, ale zwyczajnie z faktu, iż nie jest możliwe zachowanie formy określonej we wzorze. Mam nadzieję, że Administracja weźmie te okoliczności pod uwagę i nie otrzymam kary 5% za złamanie regulaminu. Z punktów do których jak najbardziej mogę się zastosować, to:

 

Twój nick (z serwera): artur3126
Propozycja dotyczy (tytuł): rozwiązania problemu wulgaryzmów i słów niedozwolonych na serwerze oraz ich klasyfikacji

 

Problem:

  • Jak wszyscy wiemy, na serwerze zabronione jest używanie wulgaryzmów
    • Chociaż... regulamin serwera dostępny na forum wcale o tym nie świadczy
      • Nie ma w regulaminie wprost zakazu używania wulgaryzmów
      • Najbliższy temu podpunkt, to według mnie
        Cytat

        2.7 Zakazuje się obrażania i znieważania innych Użytkowników.

      • Jednak nie każdy wulgaryzm obraża bądź znieważa innego użytkownika
      • Myślę jednak, że jest to jedynie błąd formalny, ponieważ taki podpunkt znajduje się w regulaminie zamieszczonym w formie tabliczek na serwerze
        • 2023-05-14-03-44-01.png
    • Jednakże brak jakiejkolwiek klasyfikacji, co jest wulgaryzmem, a co nie jest
      • Logiczne byłoby uznanie za wulgaryzmy słów powszechnie uznanych za obraźliwe
    • Narracja typu "wulgaryzmy są zakazane, ponieważ są niepotrzebne i staramy się być kulturalni" przestaje mieć sens w momencie, gdy zamiast wulgaryzmów używane są słowa typu:
      Spoiler

      kurde, ja pieprzę, ja pierniczę, kurka, ja pierdzielę

       

      • słowa te nie są uznane powszechnie za obraźliwe
      • są jednak łagodniejszymi wersjami najpopularniejszych wulgaryzmów
      • pokazuje to, że wyrazy pełniące identyczną funkcję, jak wulgaryzmy, dalej są we w pełni legalnym użytku na serwerze
    • Mało który serwer Minecraft ma takie restrykcje co do używania wulgaryzmów
      • Nowi gracze są przez to irytowani i zniechęcani do gry
        • Wiem co mówię, sam gram zaledwie trzeci dzień i ta obszerna propozycja jest efektem szału jaki się we mnie zbiera w związku z tym wszystkim
    • Administracja kara również za słowa, które niewątpliwie nie są wulgaryzmami
      • np.
        Spoiler

        sperma

         

      • otrzymałem od administratora informację, że
        Cytat
        Spoiler

        sperma jest bannable słowem

         

         

      • po odwołaniu się do faktu, że w żaden sposób nie stanowi o tym regulamin serwera, otrzymałem odpowiedź, że
        Cytat

        ale w wtycznych administracji już jest to karane

      • zatem mamy tutaj też do czynienia z sytuacją, w której wytyczne administracji wprost każą karać za coś, co nie jest zabronione w regulaminie
      • o ile konkretnie np. to słowo może być użyte w obraźliwym kontekście, jak zostało wcześniej, gdzie jak najbardziej popierałem decyzję administratora, o tyle ja otrzymałem warna za użycie go w zupełnie neutralnym kontekście
      • nie jest to skarga na administratora ani odwołanie się od warna, tylko propozycja, zatem nie załączę tutaj szczegółowych dowodów, ani też nie oczekuję zdjęcia mi tego warna
    • Gracze często piszą wulgaryzmy w taki sposób, żeby ominąć autocenzurę, np.
      Spoiler

      sp1erdalaj, ku rwa, zjbane

      • Ponadto autocenzura nie cenzuruje automatycznie alternatywnych wersji wulgaryzmów, które nie są używane celowo tylko dla celu jej ominięcia, np.
        Spoiler

        yebać, kurła

 

Tyle problemów, przejdźmy do potencjalnych rozwiązań. Zakładam, że część z nich, zwłaszcza te najbardziej radykalne, mogą mimo pozytywnej reakcji graczy spotkać się z odmową Zarządu. Jest to w pełni zrozumiałe. Zrozumiałe jest też, że duża część graczy serwera jest w dość młodym wieku i wulgaryzmy zostały zakazane głównie po to, aby ich rodzice nie zakazali im z tego powodu gry na serwerze, jako iż prowadziłoby to najprawdopodobniej do ucięcia sporej części finansowania i potencjalnego bankructwa oraz upadku serwera.

 

Postulat nr 1 - całkowite dozwolenie użycia wulgaryzmów

  • Ten postulat jest najbardziej kontrowersyjny, i jak napisałem powyżej, może niekoniecznie być trafny
  • Z drugiej strony, dla dobra dorosłych graczy tego serwera możnaby przestać bawić się w przedszkole i udawać family friendly serwer
  • Należy zrozumieć, że wulgaryzmy są naturalnym elementem języka (a w szczególności języka polskiego) i są ludzie, którzy nie potrafią bez nich żyć
  • Absolutnie nie mówię tu o dozwoleniu obrażania innych za pomocą wulgaryzmów

 

Postulat nr 2 - Automatyczne gwiazdkowanie wulgaryzmów

  • Jeżeli się nie mylę, coś takiego już zostało na serwerze wprowadzone wczoraj
    • W obecnej wersji wulgaryzm jest gwiazdkowany przez serwer, a gracz otrzymuje upomnienie z automatu jak dotychczas
  • Twierdzę, iż karanie gracza za użycie wulgaryzmu, który został ogwiazdkowany, jest bezcelowe
    • Gdyby gracz sam ogwiazdkował wulgaryzm (lub zainstalował mod, który zrobiłby to za niego), najprawdopodobniej nie zostałby ukarany
      • Administracja nawet sama zachęca do gwiazdkowania wulgaryzmów w taki sposób żeby było je ledwo widać
        • Aczkolwiek niektórzy administratorzy klasyfikują to jako flood (jakby nie patrzeć, gwiazdki to ciąg nic nie znaczących znaków)

 

Postulat nr 3 - Komenda /familyfriendly (częściowo związane z postulatem nr 2)

  • Proponuję dodanie komendy /familyfriendly (bądź o innej nazwie, to tylko przykład)
  • Powinna ona umożliwić ustawienie poziomu cenzurowania odbieranych treści
  • Sugeruję kilka możliwych poziomów ustawień
    1. Poziom super family friendly A+++
      • Wiadomości zawierające wulgaryzmy nie będą wyświetlane
    2. Poziom family friendly+
      • Z wiadomości będą usuwane wulgaryzmy
      • Ich treść będzie wówczas częściowo tracić sens
      • Przykład
        Spoiler

        Czemu kurwa tak stoisz -> Czemu tak stoisz (brak utraty sensu)

        Ja pierdolę ale jestem głupi -> Ja ale jestem głupi (minimalna utrata sensu)

        Zjebało się coś -> się coś (całkowita utrata sensu)

    3. Poziom family friendly
      • Wulgaryzmy we wiadomościach będą w całości cenzurowane
      • Przykład
        Spoiler

        Czemu kurwa tak stoisz -> Czemu ***** tak stoisz

        Ja pierdolę ale jestem głupi -> Ja ******** ale jestem głupi

        Zjebało się coś -> ******* się coś

      • Wiadomości nie stracą zupełnie sensu
    4. Poziom zmiękczanie wulgaryzmów
      • Wulgaryzmy we wiadomościach będą zastępowane ich łagodniejszymi odpowiednikami
      • Przykład
        Spoiler

        Czemu kurwa tak stoisz -> Czemu kurde tak stoisz

        Ja pierdolę ale jestem głupi -> Ja pierniczę ale jestem głupi

        Zjebało się coś -> Zchrzaniło się coś

      • Wiadomości nie stracą ani trochę sensu, jednak będą brzmieć, jakby napisał je 10-latek
    5. Poziom częściowa cenzura
      • Wulgaryzmy będą częściowo cenzurowane, tak, że będzie zawsze wiadomo, o który wulgaryzm chodzi
      • Sugeruję, aby ten poziom był poziomem domyślnym tego ustawienia
        • Zresztą jest on jedynym aktualnie dostępnym trybem (patrz postulat 2)
      • Przykład
        Spoiler

        Czemu kurwa tak stoisz -> Czemu ku**a tak stoisz

        Ja pierdolę ale jestem głupi -> Ja pi***olę ale jestem głupi

        Zjebało się coś -> Zj*bało się coś

      • Wiadomości nie stracą ani trochę sensu, będą wyglądać całkiem normalnie
      • Pragnę zauważyć, iż ten poziom cenzury działa bardzo dobrze na przykładzie strony 6obcy.org
        • Nikt tam nie próbuje tej cenzury omijać
          • Nie ma takiej potrzeby, gdyż rozmówca i tak wie, co napisaliśmy, mimo iż tego nie widzi
    6. Poziom +18 brak cenzury
      • Brak jakiejkolwiek cenzury
      • Wątpię, że szczególnie dużo osób będzie chciało na ten tryb przełączać
      • Sam, mimo iż zdarza mi się często używać wulgaryzmów, raczej nie zdecydowałbym się na przełączenie na ten tryb

 

Postulat nr 4 - Stworzenie listy słów uznanych za wulgaryzmy oraz innych słów zabronionych do użytku na serwerze

  • Będzie wtedy w jasno sposób wiadomo, co jest wulgaryzmem, a co nie
  • Skoro istnieje lista zabronionych modyfikacji, to powinna również istnieć lista zabronionych słów
  • Powinny tam się zdecydowanie znaleźć słowa, za które Twitch banuje streamerów, takie tak
    Spoiler

    pedał, nigger

 

To tyle postulatów, teraz pora na mały komentarz.

Moim zdaniem postulat nr 1 jest nierealny do wprowadzenia ze względu na powody, o których pisałem powyżej. Został tu wrzucony w zasadzie jako prowokacja do zastanowienia się, czy aby ten serwer nie stara się udawać, że jest bardziej family friendly, niż w rzeczywistości jest.

Reszta postulatów jest jak najbardziej realistycznia i (moim zdaniem) potrzebna.

 

Zachęcam wszystkich (również, a w szczególności tych przeciwnych moim postulatom) do przedstawienia swojego zdania na ten temat.

Liczę na konstruktywną, merytoryczną dyskusję w tym wątku. Pamiętaj:

  • nie obrażaj innych
  • krytykuj poglądy, a nie człowieka
  • używaj racjonalnych argumentów
  • mimo iż jest to wątek o wulgaryzmach, odradzam ich używanie w swoich wypowiedziach (chyba, że jako przykład/cytat, wtedy proponuję zamieścić to w spoilerze - czarne oczko po prawej stronie na samej górze)

Proszę również o szczegółowe rozpisanie i argumentację swojego zdania - unikajmy wypowiedzi typu

Cytat

Jestem na TAK bo tak i koniec

  • Superka 2
  • Like 1
  • Wow 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, no to jedziemy:

45 minut temu, artur3126 napisał:

Postulat nr 1 - całkowite dozwolenie użycia wulgaryzmów

  • Ten postulat jest najbardziej kontrowersyjny, i jak napisałem powyżej, może niekoniecznie być trafny
  • Z drugiej strony, dla dobra dorosłych graczy tego serwera możnaby przestać bawić się w przedszkole i udawać family friendly serwer
  • Należy zrozumieć, że wulgaryzmy są naturalnym elementem języka (a w szczególności języka polskiego) i są ludzie, którzy nie potrafią bez nich żyć
  • Absolutnie nie mówię tu o dozwoleniu obrażania innych za pomocą wulgaryzmów

 

 

Jestem za całkowitym odrzuceniem tego postulatu. Niestety internet to jest miejsce jakie jest. I patrząc po przykładach pewnego popularnego anarchistycznego serwera możliwość używania wulgaryzmów na chacie jest drogą do nikąd. Gdzie wyżej wymieniony serwer jest uznawany za jedno z najbardziej toskycznych śmietnisk w internecie. Zresztą na core serwera to dzieci i osoby młode i nie widzę potrzeby by garstka starszych graczy uczyła ich wulgaryzmów. Zwłaszcza że z racji wieku mogą posłużyć przykładem osób które się normalnie wyrażają bez użycia wulgaryzmów co wbrew pozorom nie jest takie trudne. Chyba że roszcząc sobie takie prawa osoby popierające to wchodzą np. do przedszkola rzucać mięsem to wtedy cóż... współczuje.

A najprościej, jak nie potrafią się takie osoby wysłowić normalnie na serwerze to albo będą karane lub można po prostu zmienić serwer.

 

45 minut temu, artur3126 napisał:

Postulat nr 2 - Automatyczne gwiazdkowanie wulgaryzmów

  • Jeżeli się nie mylę, coś takiego już zostało na serwerze wprowadzone wczoraj
    • W obecnej wersji wulgaryzm jest gwiazdkowany przez serwer, a gracz otrzymuje upomnienie z automatu jak dotychczas
  • Twierdzę, iż karanie gracza za użycie wulgaryzmu, który został ogwiazdkowany, jest bezcelowe
    • Gdyby gracz sam ogwiazdkował wulgaryzm (lub zainstalował mod, który zrobiłby to za niego), najprawdopodobniej nie zostałby ukarany
      • Administracja nawet sama zachęca do gwiazdkowania wulgaryzmów w taki sposób żeby było je ledwo widać
        • Aczkolwiek niektórzy administratorzy klasyfikują to jako flood (jakby nie patrzeć, gwiazdki to ciąg nic nie znaczących znaków)

 

Gracze są karani za wulgaryzmy ogwiazdkowane gdy są na tyle słabo ukryte że idzie odczytać ich sens/treść mimo cenzury. Ponadto karanie za flood występuje gdy jest więcej niż 10 znaków w jednym ciągu. Więc zamiast wulgaryzmu można użyć krótszego i kulturalniejszego słowa które nie będzie skutkowało upomnieniem.  Jak automatyczne gwiazdkowanie wulgaryzmów brzmi jak coś co mogłoby się znaleźć na serwerze to nie ponownie podkreśle. Nie widze potrzeby uzywania wulgaryzmów tam gdzie są dzieci. 

 

Co do postulatów 2 i 3 także jestem za ich odrzuceniem bo wiążą się one ze sobą, dlatego też i piszę żeby je zbiorczo odrzucić.

 

Postulat nr 4 - Stworzenie listy słów uznanych za wulgaryzmy oraz innych słów zabronionych do użytku na serwerze

  • Będzie wtedy w jasno sposób wiadomo, co jest wulgaryzmem, a co nie
  • Skoro istnieje lista zabronionych modyfikacji, to powinna również istnieć lista zabronionych słów

Ten postulat już jak najbardziej ma sens. Na pewno to ograniczyłoby trudności związane z zachowaniem pewnych graczy po wydawaniu kar dla nich i ułatwiłoby to sprawę administracji.

Jestem za tą częścią propozycji.

 

45 minut temu, artur3126 napisał:

To tyle postulatów, teraz pora na mały komentarz.

Moim zdaniem postulat nr 1 jest nierealny do wprowadzenia ze względu na powody, o których pisałem powyżej. Został tu wrzucony w zasadzie jako prowokacja do zastanowienia się, czy aby ten serwer nie stara się udawać, że jest bardziej family friendly, niż w rzeczywistości jest.

 

Widzisz, to nie jest kwestia udawania. Staramy się i jesteśmy dość family friendly ale mimo wszystko mam wrażenie że odnosisz się do naszej rozmowy w wiadomościach prywatnych z tej nocy. To chcę ci tylko jasno podkreślić że administracja to też ludzie. I to że staramy się zachować pewien profesjonalizm podczas zajmowania się sprawami administracyjnymi jak i staramy się być wobec graczy jak najbardziej w porządku i wykazywać się wyrozumiałością. To nie znaczy że nie jesteśmy ludźmi, czy też maszynami z namalowanym uśmiechem na twarzy. Domyślam się że tak pewnie nie jest ale z sensu wypowiedzi idzie trochę wywnioskować iż po tym co ci napisałem uważasz że członkowie administracji myślą że to jest do bani etc., jedyne z czym się zgodziłem i zresztą poparłem tu jest fakt iż nie ma takiej listy by niektórzy mogli wiedzieć za co te upomnienia są wydawane. (No ale bądźmy szczerzy, w większości przypadków wystarczy po prostu ruszyć głową).

 

Dochodząc do konsensusu całej mojej wypowiedzi. Myślę że można to sprowadzić do jednej rzeczy. Staramy się trzymać zasady i porządek bo zależy nam by serwer był strefą komfortu dla każdego gracza, gdzie można sobie zwyczajnie przyjść i miło spędzić czas. Nie będę się wypowiadał za resztę członków administracji ale sam osobiście staram się dokładać cegiełkę żeby tak było ( i myślę że nie tylko ja). Stąd jest taka, a nie inna restrykcyjność regulaminu za który i tak staramy się karać jak najmniej i po najniższych wymiarach kar często próbując przemówić graczom do rozsądku zanim będziemy wydawać kary. 

 

Mam nadzieję że ukontentowały cię moje argumenty i będą one w stanie jakoś bardziej pokazać ci inny punkt widzenia.

Pozdrawiam cieplutko

Al. 

 

Edytowane przez Alcatraz96_
  • Superka 4
  • Haha 1

Don't even try B) 

spacer.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim zasobie słów wulgaryzmy są już tak zakorzenione, że z reguły używam ich automatycznie.

Mimo to, jestem w stanie się powstrzymać od ich używania tutaj, mając świadomość, że spora część graczy to osoby poniżej 18 roku życia.

W dużym skrócie to wygląda tak: "O nie! 😞 Nie mogę przeklinać!". Generalnie zgadzam się z tym, że jak wulgaryzmy są już gwiazdkowane to nie ma potrzeby karania, ale co do reszty to tak sobie.

  • Superka 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
  • HeadAdmin
HeadAdmin
W dniu 14.05.2023 o 14:25, artur3126 napisał:

Postulat nr 1 - całkowite dozwolenie użycia wulgaryzmów

To jest nie do przyjęcia z wiadomych powodów.

 

W dniu 14.05.2023 o 14:25, artur3126 napisał:

Postulat nr 2 - Automatyczne gwiazdkowanie wulgaryzmów

To jest wprowadzone. Twoja propozycja raczej tutaj brzmi : skoro automat gwiazdkuje przekleństwo, to nie ma powodu za nie karać.  Problem w tym, iż gracz wciąż wpisał pełny wulgaryzm, a za takie coś już jest kara. 

 

W dniu 14.05.2023 o 14:25, artur3126 napisał:

Administracja nawet sama zachęca do gwiazdkowania wulgaryzmów w taki sposób żeby było je ledwo widać

Nie tyle co zachęcamy, co wybieramy mniejsze zło, jeżeli gracz ma napisać pełny wulgaryzm i ma dostać za to upomnienie, to lepiej chyba żeby zrozumiał, że pisząc od razu z gwiazdkami tego upomnienia nie dostanie.

 

W dniu 14.05.2023 o 14:25, artur3126 napisał:

Postulat nr 3 - Komenda /familyfriendly

Ciekawa propozycja aczkolwiek z technicznego punktu widzenia nie jest ona do wprowadzenia.

 

W dniu 14.05.2023 o 14:25, artur3126 napisał:

Postulat nr 4 - Stworzenie listy słów uznanych za wulgaryzmy oraz innych słów zabronionych do użytku na serwerze

Taka lista jest dostępna jedynie dla administracji nie bez powodu. Udostępnienie jej będzie skutkowało (na pewno na początku) masą nadużyć typu zamienieni 2 literek w słowie i teks typu "atmin, przecież tego nie ma na liscie, wycofuj upo"

 

 

Być może, że wprowadzimy rozluźnienie w dziedzinie wulgaryzmów w godzinach nocnych, ale jest to duże może.

  • Superka 1

 

2.jpg.fb8f37d4f35cf35defb4d4cc0b5cbde1.jpg

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • HeadAdmin
HeadAdmin

Propozycja została odrzucona!

  • Superka 1

 

2.jpg.fb8f37d4f35cf35defb4d4cc0b5cbde1.jpg

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...